AlbaChat
Këtu Bisedohet dhe Lexohet Shqip...

Kosova merr 700 pikë në ranglistën botërore të xhudos

Xhudistet Distria Krasniqi në kategorinë 52 kg dhe Nora Gjakova në atë 57 kg, fituan medalje të arta në turneun ‘Grand Prix’ në Antalya të Turqisë.

0 118

Xhudistet e Kosovës dëshmuan paraqitje të jashtëzakonshme ndaj kundërshtareve dhe i sollën dy medalje shtetit të Kosovës.

Distria e Nora fituan 700 pikë të reja në ranglistën botërore.

Në anën tjetër, Fjolla Kelmendi (48 kg) arriti dy fitore e një humbje, por mbeti pa medalje.

Kryetari i Federatës së Xhudos së Kosovës, Agron Kuka, deklaroi për gazetën kombëtare “Bota sot” se është sukses i madh.

“Në Antalia të Turqisë ekipi ynë edhe një herë tregoj se dalëngadalë po sigurt po bëhet forcë botërore në sportin e xhudos! Për herë të parë u fituan dy medalje të arta në një Grand Prix, me një fjalë Distria dhe Nora shkëlqyen me performancën e tyre”, tha Agroni.

... (several lines of code) ...