AlbaChat
Këtu Bisedohet dhe Lexohet Shqip...

NJË POLIC I VRARË NË SULMIN NË PARIS, ISIS MERR PËRGJEGJËSINË

Autoritetet e rendit në Paris thanë se një polic është vrarë dhe dy të tjerë janë plagosur nga të shtënat në bulevardin Champs-Elysees.

0 184

Një sulmues po ashtu u vra nga policia, mbrëmjen e së enjtes.

Presidenti i Francës, Francois Hollande, tha se është i bindur se sulmi “është i lidhur me terrorizmin”.

Grupi militant Shteti Islamik tha se një prej “luftëtarëve” të tij ka kryer sulmin, raporton agjencia e lajmeve Reuters.

“Ekzekutuesi i sulmit në zonën Champs-Elysees, në qendër të Parisit, është Abu Jusuf al-Beljiki dhe ai është një luftëtar i Shtetit Islamik”, tha agjencia e lajmeve Amaq, e lidhur me grupin ekstremist.

Prokurori i Parisit, Francois Molins, më vonë tha se “identiteti i sulmuesit është i njohur dhe është verifikuar”, transmeton REL.

“Nuk do ta zbuloj atë, sepse hetimet dhe bastisjet tashmë janë duke u zhvilluar”, tha Molins.

Pamjet televizive tregojnë makina të policisë dhe helikopterë mbi bulevardin Champs-Elysees.

Autoritetet u bënë thirrje njerëzve që të shmangin zonën ku ndodhi sulmi, ndërsa nisën hetimet anti-terrorizëm.

Autoritetet po ashtu thanë se kanë nisur kërkimet në shtëpinë e sulmuesit të vrarë në lindje të Parisit, i cili ishte i njohur për shërbimet e sigurisë.

“Oficerët u sulmuan qëllimisht”, tha zëdhënësi i ministrisë së Brendshme të Francës, Pierre-Henry Brandet, për kanalin e lajmeve BFMTV.

Mijëra trupa dhe policë të armatosur janë vendosur nëpër pikat kryesore turistike, si bulevardi Champs Elysees dhe caqet e tjera potenciale si ndërtesat qeveritare dhe lokacionet fetare.

Trump: “Duket si një tjetër sulm terrorist”

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, reagoi dhe tha se është “e tmerrshme” ajo që po ndodh në botë.

“Para së gjithash, ngushëllime për popullin e Francës. Po ndodh sërish. Është një gjë e tmerrshme. Është një gjë shumë e tmerrshme ajo çfarë po ndodh në botë sot. Duket si një tjetër sulm terrorist. Çfarë mund të thuash? Thjesht, nuk përfundon kurrë. Duhet të jemi të fortë, duhet të jemi vigjilentë dhe e kam thënë këtë për kohë të gjatë”, tha Trump.

Franca është në gjendje të jashtëzakonshme, për shkak të sulmeve terroriste në territorin e saj, të cilat, qysh në vitin 2015, kanë lënë të vrarë mbi 230 njerëz.

Të shtënat, të enjten mbrëma, ndodhën në të njëjtën ditë kur kandidatët për president të Francës bënë apelet e fundit te votuesit.

Rrethi i parë i zgjedhjeve presidenciale në Francë do të mbahet të dielën.

... (several lines of code) ...